patos i chaos

blog Stylistki, czyli o modzie i reszcie lekko i z sensem

Jak ubranie wpływa na Twoje życie?

Dodaj komentarz

PicMonkey Collageoo

Naukowcy twierdzą, że ubranie może wpływać na nasze zachowanie oraz decyzje, które podejmujemy. Potrafi również zmienić nasz sposób myślenia, mówienia, a także decyduje o tym jak postrzegają nas inni ludzie.

 

Jesteśmy oceniani na każdym kroku. Wystarczy kilka sekund, aby inny człowiek wyrobił sobie o nas zdanie wyłącznie na podstawie wyglądu.

Przyznajmy szczerze. Każdy z nas, na pewno nie jeden raz ocenił drugiego człowieka wyłącznie na podstawie tego jak wygląda. Jedni przykuli naszą uwagę, inni wręcz przeciwnie. Czy dlatego powinniśmy przykładać większą uwagę do naszego ubioru?
Jednak jak to wpływa na nasze zachowanie?

Wyobraź sobie, że masz dzień wolny od pracy, możesz go spędzić jak tylko chcesz.

 Zakładasz wygodne ubranie i czujesz, że przez cały dzień mógłbyś leżeć w łóżku.  Błogie lenistwo!

Jednak co się stanie, gdy postanowisz ubrać się w coś bardziej eleganckiego lub po prostu założysz coś, w czym czujesz się wyjątkowo komfortowo? Zaczynasz odczuwać większą satysfakcję z tego jak wyglądasz i najchętniej wyszedłbyś z domu ze znajomymi. Leżenie w łóżku lub cały dzień przed komputerem? Nie dzisiaj!

Wybierając ‘pierwsze lepsze’ rzeczy w szafy, mimo wszystko, nie robimy tego przypadkowo. Podświadomie sięgniemy po naszą ulubioną sukienkę lub po krój bluzki, który preferujemy. I to właśnie takie drobnostki mogą zauważyć w nas inni ludzie.
PicMonkey Collageoo4

Czymkolwiek się nie zajmujesz w życiu zawodowym – Twój strój świadczy nie tylko o Twoim stylu, upodobaniach kolorystycznych, ale i o kompetencjach!

Jako przykład niech posłuży historia programistki pracującej w jednej z międzynarodowych firm,  ceniona specjalistka w swej dziedzinie, która  została poproszona o poprowadzenie cyklu szkoleń wdrażających nowy program dla kadry menadżerskiej sieci placówek bankowych.

 

Mimo półrocznej umowy po dwóch tygodniach zrezygnowano z jej usług bez podania przyczyny. Nie miała pojęcia co spowodowało taki obrót wydarzeń. Tymczasem dla całego otoczenia i przyczyna była prosta: mimo niekwestionowanych umiejętności i dużego doświadczenia miała ogromny problem z właściwym dobraniem stroju. Kompletny brak znajomości zasad dress codu, brak makijażu, ubiór niewłaściwie dobrany do jej  sylwetki, zaniedbana fryzura-wszystko to zatrzymało jej karierę w bardzo obiecującym momencie.  Często tak jak w opisywanym przypadku dokonania wyglądają świetnie na papierze: fantastyczne wykształcenia, wysokie kompetencje itp., tymczasem w zetknięciu z otoczeniem w miejscu pracy (klienci, słuchacze, zespół) cechy te zostają przyćmione przez wygląd w najlepszym wypadku uchodzący za nieprofesjonalny, w najgorszym za śmieszny.

 

Płytkie? Możliwe. Niesprawiedliwe? Prawdopodobnie. Nie mamy jednak wpływu na naturalne reakcje otoczenia, z których skłonność do oceniania ludzi po wyglądzie jest jedną z najsilniej zakorzenionych w kulturze.

Podany przypadek wbrew pozorom nie jest wcale rzadki.

PicMonkey Collagew

 Oto symptomy, które mogą wskazywać na to, że Twój ubiór rujnuje karierę:

  1. Współpracownik z niższymi kwalifikacjami, ale bardziej dbający o wygląd dostał awans, podczas, gdy ty wciąż tkwisz na tym samym stanowisku
  2. Kolega lub szef powiedział ci, że by starać się o wyższe stanowisko powinnaś zmienić sposób ubierania
  3. Często czujesz się niewidzialna i masz wrażenie, że życie  toczy się bez Twojego udziału

Brzmi znajomo? Jeśli tak Twój codzienny ubiór ma negatywny wpływ na kształtowanie się życia zawodowego. Czy ci się to podoba, czy nie musisz wprowadzić określone zmiany w sposobie kompletowania garderoby.

O takiej sytuacji wspominała też znana aktorka – Katarzyna Zielińska. Producenci serialu zasugerowali jej drastyczną zmianę wyglądu i nawet jeśli te słowa obudziły w niej początkowy gniew, to gdy się do nich zastosowała zaczęła obserwować zmiany w swoim życiu. Nagle zaczęła otrzymywać wiele ofert pracy, zwiększyło się zainteresowanie jej osobą. A dla aktorki to niewątpliwie ważne.

PicMonkey Collagepp

Czy to znaczy, że masz pracować tylko nad wyglądem ? Oczywiście, że nie.

Ale pamiętaj, że dobry wygląd otwiera wiele drzwi i daje możliwość wykazania się umiejętnościami i doświadczeniem.

Daj swojemu profesjonalizmowi szansę na bycie dostrzeżonym. Małe zmiany w wyglądzie mogą zdziałać cuda, wspomóc karierę, a co za tym idzie w istotny sposób podnieść wysokość dochodów.

Spójrz w lustro i zadaj sobie pytanie, czy Twój strój jest zgodny z tym jak chcesz wyglądać, być odbierana przez otoczenia i wreszcie jak się w nim czujesz?

Są to kluczowe pytania na drodze do sukcesu w każdej dziedzinie życia.

Oczywiście, że specyfika niektórych zawodów w pewien sposób wymusza sposób dobierania stroju.

Na pewno jednak w każdej pracy jest miejsce na zamanifestowanie i pozbycie się wizerunku ”szarej myszki”, ”służbistki”, ”nudziary”, która przecież nie jesteś!

we

Warto pozwolić komuś spojrzeć na siebie obiektywnie i dać sobie zasugerować pewne zmiany.

Wszytko to zgodnie z indywidualnymi cechami charakteru i trybem życia.

Zajmuję się pomaganiem w dostrzeżeniu często ukrytych i niedostrzegalnych dla niewprawnego oka, atutów figury.

Pomagam w określeniu typu sylwetki i znalezieniu sposobu ubierania zgodnego z wymaganiami Twojej pracy i Twoimi oczekiwaniami.

Pozwól sobie pomóc i napisz do mnie!

Moja oferta DARMOWYCH I PŁATNYCH PORAD: tutaj:)

Przykłady strojów, jakie proponuję:

PicMonkey Collageuu

PicMonkey Collagep

PicMonkey Collagekolumni

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s